Rubycon 50ZL330MEFCT810X23 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 833 ratings
50ZL330MEFCT810X23 main image
Model Number
50ZL330MEFCT810X23
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50ZL330MEFCT810X23 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ZL
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.029 A @ 120 Hz
Impedance
28 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)