Rubycon 50ZL220MEFC10X16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 731 ratings
50ZL220MEFC10X16 main image
Model Number
50ZL220MEFC10X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50ZL220MEFC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 19068
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ZL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
685 mA @ 120 Hz
Impedance
42 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)