Rubycon 50YXM22MEFCT15X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 773 ratings
50YXM22MEFCT15X11 main image
Model Number
50YXM22MEFCT15X11
Datasheet
50YXM22MEFCT15X11 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
74.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
135 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)