Rubycon 50YXM1MEFCT15X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 750 ratings
50YXM1MEFCT15X11 main image
Model Number
50YXM1MEFCT15X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50YXM1MEFCT15X11 PDF
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXM
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
1 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
10.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)