Rubycon 50YXM15MEFC5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 701 ratings
50YXM15MEFC5X11 main image
Model Number
50YXM15MEFC5X11
Datasheet
50YXM15MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
Capacitance
15 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)