Rubycon 50YXM10MEFCTA5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 719 ratings
50YXM10MEFCTA5X11 main image
Model Number
50YXM10MEFCTA5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50YXM10MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXM
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
37.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)