Rubycon 50YXJ10MCE5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 857 ratings
50YXJ10MCE5X11 main image
Model Number
50YXJ10MCE5X11
Datasheet
50YXJ10MCE5X11 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
YXJ
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Impedance
1.5 Ohms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)