Rubycon 50YXG22MEFC5X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 656 ratings
50YXG22MEFC5X11 main image
Model Number
50YXG22MEFC5X11
Datasheet
50YXG22MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 6659
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
YXG
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
75.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Impedance
700 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)