Rubycon 50YXF1MEFC5X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 761 ratings
50YXF1MEFC5X11 main image
Model Number
50YXF1MEFC5X11
Datasheet
50YXF1MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 11036
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
YXF
Product Status
Active
Capacitance
1 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
12.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 100 kHz
Impedance
4 Ohms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)