Rubycon 50YK470MEFCKC10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 603 ratings
50YK470MEFCKC10X20 main image
Model Number
50YK470MEFCKC10X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50YK470MEFCKC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YK
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
912 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)