Rubycon 50USC6800MEFCSN25X35 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 654 ratings
50USC6800MEFCSN25X35 main image
Model Number
50USC6800MEFCSN25X35
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50USC6800MEFCSN25X35 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.94 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.531 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)