Rubycon 50TXW120MEFC6.3X30 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 857 ratings
50TXW120MEFC6.3X30 main image
Model Number
50TXW120MEFC6.3X30
Datasheet
50TXW120MEFC6.3X30 PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 420
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
TXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.16 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)