Rubycon 50TWL33MEFC6.3X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 631 ratings
50TWL33MEFC6.3X11 main image
Model Number
50TWL33MEFC6.3X11
Datasheet
50TWL33MEFC6.3X11 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
TWL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)