Rubycon 50TWL0.1MEFC5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 747 ratings
50TWL0.1MEFC5X11 main image
Model Number
50TWL0.1MEFC5X11
Datasheet
50TWL0.1MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
TWL
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
0.1 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)