Rubycon 50TRV820M18X16.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 662 ratings
50TRV820M18X16.5 main image
Model Number
50TRV820M18X16.5
Datasheet
50TRV820M18X16.5 PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V SMD
In Stock : 1000
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
TRV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
820 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
780 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)