Rubycon 50TRV1000M16X21.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 741 ratings
50TRV1000M16X21.5 main image
Model Number
50TRV1000M16X21.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50TRV1000M16X21.5 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
In Stock : 172
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TRV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
960 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Impedance
80 mOhms
Lead Spacing
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)