Rubycon 50SKV22M8X6.5 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 695 ratings
50SKV22M8X6.5 main image
Model Number
50SKV22M8X6.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50SKV22M8X6.5 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
SKV
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
105 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)