Rubycon 50RX50110MCTS10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 786 ratings
50RX50110MCTS10X20 main image
Model Number
50RX50110MCTS10X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50RX50110MCTS10X20 PDF
Description
CAP ALUM 110UF 20% 50V RADIAL TH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
RX50
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
110 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)