Rubycon 50PZA12M6.3X8 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 864 ratings
50PZA12M6.3X8 main image
Model Number
50PZA12M6.3X8
Datasheet
50PZA12M6.3X8 PDF
Description
CAP ALUM POLY 12UF 20% 50V T/H
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PZA
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Polymer
Capacitance
12 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
81mOhm
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)