Rubycon 50PSV68M8X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 751 ratings
50PSV68M8X10.5 main image
Model Number
50PSV68M8X10.5
Datasheet
50PSV68M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM POLY HYB 68UF 50V SMD
In Stock : 3286
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PSV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Hybrid
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
187 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.87 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)