Rubycon 50PLV100M10X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 833 ratings
50PLV100M10X10.5 main image
Model Number
50PLV100M10X10.5
Datasheet
50PLV100M10X10.5 PDF
Description
CAP ALUM POLY HYB 100UF 50V SMD
In Stock : 1596
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PLV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Hybrid
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)