Rubycon 50PK47MEFC6.3X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 834 ratings
50PK47MEFC6.3X11 main image
Model Number
50PK47MEFC6.3X11
Datasheet
50PK47MEFC6.3X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 1424
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PK
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)