Rubycon 50PK3.3MEFCTA5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 656 ratings
50PK3.3MEFCTA5X11 main image
Model Number
50PK3.3MEFCTA5X11
Datasheet
50PK3.3MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PK
Packaging
Tape & Box
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
52.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)