Rubycon 50PK1500MEFC16X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 768 ratings
50PK1500MEFC16X25 main image
Model Number
50PK1500MEFC16X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50PK1500MEFC16X25 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RAD TH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PK
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)