Rubycon 50PHV180M10X16.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 727 ratings
50PHV180M10X16.5 main image
Model Number
50PHV180M10X16.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50PHV180M10X16.5 PDF
Description
CAP ALUM POLY HYB 180UF 50V SMD
In Stock : 634
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PHV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Hybrid
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.2 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)