Rubycon 50NXA3.3MEFC5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 653 ratings
50NXA3.3MEFC5X11 main image
Model Number
50NXA3.3MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50NXA3.3MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
NXA
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Bi-Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
28.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)