Rubycon 50MXG8200MEFCSN30X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 747 ratings
50MXG8200MEFCSN30X35 main image
Model Number
50MXG8200MEFCSN30X35
Datasheet
50MXG8200MEFCSN30X35 PDF
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Capacitance
8200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.14 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)