Rubycon 50MXG6800MEFCSN35X25 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 706 ratings
50MXG6800MEFCSN35X25 main image
Model Number
50MXG6800MEFCSN35X25
Datasheet
50MXG6800MEFCSN35X25 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
In Stock : 259
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Packaging
Bulk
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.795 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)