Rubycon 50MXG4700MEFCSN20X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 686 ratings
50MXG4700MEFCSN20X45 main image
Model Number
50MXG4700MEFCSN20X45
Datasheet
50MXG4700MEFCSN20X45 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Series
MXG
Packaging
Bulk
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7945 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)