Rubycon 50MXG10000MEFCSN25X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 686 ratings
50MXG10000MEFCSN25X50 main image
Model Number
50MXG10000MEFCSN25X50
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50MXG10000MEFCSN25X50 PDF
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
10000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.6575 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)