Rubycon 50MXC6800MEFCSN25X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 833 ratings
50MXC6800MEFCSN25X45 main image
Model Number
50MXC6800MEFCSN25X45
Datasheet
50MXC6800MEFCSN25X45 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.795 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)