Rubycon 50MXC5600MEFC30X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 679 ratings
50MXC5600MEFC30X30 main image
Model Number
50MXC5600MEFC30X30
Datasheet
50MXC5600MEFC30X30 PDF
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Capacitance
5600 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.1625 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)