Rubycon 50MXC12000MEFC35X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 664 ratings
50MXC12000MEFC35X40 main image
Model Number
50MXC12000MEFC35X40
Datasheet
50MXC12000MEFC35X40 PDF
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Series
MXC
Packaging
Bulk
Capacitance
12000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.244 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)