Rubycon 50MS50.68MEFCTZ4X5 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 837 ratings
50MS50.68MEFCTZ4X5 main image
Model Number
50MS50.68MEFCTZ4X5
Datasheet
50MS50.68MEFCTZ4X5 PDF
Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
Series
MS5
Packaging
Tape & Box
Capacitance
0.68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
7 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)