Rubycon 50MS50.1MEFCTZ4X5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 612 ratings
50MS50.1MEFCTZ4X5 main image
Model Number
50MS50.1MEFCTZ4X5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50MS50.1MEFCTZ4X5 PDF
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MS5
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
0.1 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)