Rubycon 50MH73.3MEFC4X7 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 658 ratings
50MH73.3MEFC4X7 main image
Model Number
50MH73.3MEFC4X7
Datasheet
50MH73.3MEFC4X7 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Status
Active
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
24 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
36 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)