Rubycon 50MH722MEFC6.3X7 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 608 ratings
50MH722MEFC6.3X7 main image
Model Number
50MH722MEFC6.3X7
Datasheet
50MH722MEFC6.3X7 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 294
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)