Rubycon 50MH70.47MEFC4X7 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 810 ratings
50MH70.47MEFC4X7 main image
Model Number
50MH70.47MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50MH70.47MEFC4X7 PDF
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MH7
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
0.47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)