Rubycon 50MH53.3MEFCT54X5 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
5.0 714 ratings
50MH53.3MEFCT54X5 main image
Model Number
50MH53.3MEFCT54X5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50MH53.3MEFCT54X5 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MH5
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)