Rubycon 50LSQ47000MEFC51X98 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 768 ratings
50LSQ47000MEFC51X98 main image
Model Number
50LSQ47000MEFC51X98
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
50LSQ47000MEFC51X98 PDF
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSQ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
47000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
8.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.396 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.858" (21.80mm)
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)
3.976" (101.00mm)