Rubycon 500USK560MEFCSN30X55 (100 per Tray Full Tray)
4.9 858 ratings
500USK560MEFCSN30X55 main image
Model Number
500USK560MEFCSN30X55
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
500USK560MEFCSN30X55 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USK
Packaging
Tray
Product Status
Active
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.55 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)