Rubycon 500USK330MEFCSN35X30 (100 per Tray Full Tray)
4.5 661 ratings
500USK330MEFCSN35X30 main image
Model Number
500USK330MEFCSN35X30
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
500USK330MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
In Stock : 63
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USK
Packaging
Tray
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.052 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)