Rubycon 500MXK270MEFCSN35X30 (100 per Tray Full Tray)
4.9 646 ratings
500MXK270MEFCSN35X30 main image
Model Number
500MXK270MEFCSN35X30
Datasheet
500MXK270MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Series
MXK
Packaging
Tray
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)