Rubycon 500MXK220MEFCSN35X30 (100 per Tray Full Tray)
4.9 832 ratings
500MXK220MEFCSN35X30 main image
Model Number
500MXK220MEFCSN35X30
Datasheet
500MXK220MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
In Stock : 56
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXK
Packaging
Tray
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.988 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)