Rubycon 500MXH470MEFCSN35X55 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 763 ratings
500MXH470MEFCSN35X55 main image
Model Number
500MXH470MEFCSN35X55
Datasheet
500MXH470MEFCSN35X55 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
In Stock : 196
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXH
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.066 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)