Rubycon 500MXH330MEFCSN30X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 821 ratings
500MXH330MEFCSN30X50 main image
Model Number
500MXH330MEFCSN30X50
Datasheet
500MXH330MEFCSN30X50 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
Series
MXH
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.534 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)