Rubycon 500MXG56MEFCSN20X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 883 ratings
500MXG56MEFCSN20X35 main image
Model Number
500MXG56MEFCSN20X35
Datasheet
500MXG56MEFCSN20X35 PDF
Description
CAP ALUM 56UF 20% 500V SNAP
Series
MXG
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
938 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)