Rubycon 500HXW100MEFR18X40 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 717 ratings
500HXW100MEFR18X40 main image
Model Number
500HXW100MEFR18X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
500HXW100MEFR18X40 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V RADIAL
In Stock : 138
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
HXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.32 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)