Rubycon 475MXH390MEFCSN30X55 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 819 ratings
475MXH390MEFCSN30X55 main image
Model Number
475MXH390MEFCSN30X55
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
475MXH390MEFCSN30X55 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 475V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXH
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
475 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.772 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)