Rubycon 450WXA10MEFCCE16X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 826 ratings
450WXA10MEFCCE16X16 main image
Model Number
450WXA10MEFCCE16X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450WXA10MEFCCE16X16 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Manufacturer
Rubycon
Series
WXA
Product Status
Active
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
109 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
163.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)